news       about      contact            CZ / EN / DESTARÁ HASIČKA


status
soutěž, 1.místo, vydané stavební povolení, hotová prováděcí dokumentace

rok
2019

místo
Brno Komín, Česká Republika

tým
Štěpánka Úlehlová, Filip Hermann, Janosch Welzien
             Anotace

Nové kulturní a společenské centrum Stará hasička. Komín dostává novou hasičskou věž. Objekt původní budovy je zredukován na svou podstatu. V jižním křídle se velký sál nově otevírá až do krovu, východní křídlo obsahuje malý sál/kavárnu a nad ní klubovnu/balkon velkého sálu. Původní objem je doplněn štíhlým lapidárním kvádrem, strojem obsahujícím zbývající žádanou vybavenost. Forma dostavby, věž, poukazuje na původní funkci domu: hasičku. Dostavba se neschovává, nové důstojně doplňuje staré. Potvrzujeme tak objem hasičky jako dominantu místa tvořící jádro obce a jako protizávaží kostela.

Hodnocení poroty

Přístup k rekonstrukci je velmi konzistentní - umožňuje zachování všech hodnot stávající budovy včetně autentických detailů, aniž by rezignoval na přidanou hodnotu vyšší využitelnosti, zejména sálu a jeho zázemí. Návrh se citlivě přizpůsobuje stávající formě, respektuje tektoniku domu. Hlavní sál je flexibilní, dělitelný posuvnými stěnami a propojitelný s balkonem. Klubovny jsou soustředěny do novostavby solitéru - „věže“ s minimálním zázemím a přístupem.
Konstrukční řešení je citlivé v přístupu k historickým stavebním konstrukcím. Poměr mezi primárními a sekundárními provozními plochami je velmi příznivý. Kontrast mezi přístupem k autentické hmotě původní budovy a soudobé dostavby je přesvědčivý v jasné deklaraci historické a novodobé stopy stavebního vývoje budovy.
Věž v zadní části je sémanticky málo čitelná.
schwerpunkt.architekti
Praha, München, Český Krumlov

architekti@schwerpunkt.cz
+420 606 926 340
+49 89 12 41 91 88